Záchranný archeologický výzkum v okolí rotundy sv. Longina na Novém Městě pražském
Tisková zpráva 11.4. 2000

Rotunda sv. Longina na Novém Městě pražském vypadala v minulosti jinak než jak vypadá dnes. Archeologové společnosti Archaia odhalili několik stavebních fází této jedné z nejstarších pražských sakrálních staveb, ale i pozůstatky přiléhajícího pohřebiště.

   

V dnešních dnech stavbaři dokončují terénní a stavební úpravy v okolí rotundy sv. Longina v ulici Na Rybníčku, kousek za kostelem sv. Štěpána. V souvislosti s dokončenou výstavbou přilehlé, odbornou i laickou vřejností často kritizované, administrativní budovy dostane rotunda zejména nové schodiště. Právě stavba schodiště vyvolala prostorem omezený, leč odborně velmi zajímavý a náročný archeologický výzkum.

Románská rotunda z 12. století byla centrem osady Rybník, známé z písemných pramenů již k roku 993. Starší než rotunda je sídlištní horizont 11. století do něhož bylo zahloubeno základové zdivo rotundy. Nejstarší pohřební horizont z 12. - 13. století (doložený především nálezy esovitých záušnic - tradičních šperků) je porušen raně gotickou přístavbou rotundy zaniklou ještě ve 13. století. Dále byl zachycen průběh severní obvodové zdi nejspíše manýristické lodi (známé ze starých vyobrazení), která vymezila existenci novověkého pohřebiště okolo kostela sv. Štěpána a z něhož jsou nejzajímavější dva pohřby žen s dětmi (v jednom případě s novorozencem). Do této lodě byla vložena barokní krypta, nejspíše Flajšmana z Tumpachu a jeho ženy (17. století). Na ni navazuje novověké zdivo přístavku severním směrem souvisejícím s mladší klasicistní parcelací. Nejmladší horizont dlaždicové podlahy s množstvím kostí náleží kostnici zřízené zde okolo poloviny 19. století, stejně tak jako tarasní zídka okolí rotundy. Mimořádně četné nálezy kamenných zdiv a jejich závažnost si vyžádaly takovou změnu projektu schodiště, aby zjistěné stavební konstrukce zdiv nebyly výrazněji postiženy stavební aktivitou a dochovaly se pod stávajícím terénem.
   
 
Vojtěch Kašpar, vedoucí výzkumu
PhDr. Michal Bureš, vedoucí archeolog
praha[at]archaia[dot]cz