Archeologický výzkum na náměstí 14. října na Smíchově v Praze 5
tisková zpráva 6.4 2000

Archeologové společnosti Archaia odhalili pár desítek metrů od smíchovské vily Portheimka 6000 let staré doklady osídlení z pozdní doby kamenné.

 

Doposud byl z nejblížšího okolí centra Smíchova znám pouze nález "stehenní kosti diluviálního nosorožce" objevený v roce 1893 při hloubění základů Ringhofferových továren. Tentokrát se však již na moderní archeology nebývale usmálo štěstí. V místech, kde původní terén nebyl postižen novověkými úpravami terénu se zachovala kulturní vrstva z pozdní doby kamenné (cca 4. tisíciletí př. Kr.) se zlomky nádoby náležející kultuře s nálevkovitými poháry.

Archeologický výzkum v bezprostřední blízkosti kostela sv. Václava na nám. 14. října na Smíchově byl vyvolán plánovanou dostavbou a přestavbou bývalé fary. Společnost Barvitius, s. r.o., která hradí i náklady spojené se záchranou kulturního dědictví, zde po ukončení archeologického výzkumu zahájí výstavbu moderní polyfunkční budovy, která do sebe pojme i původní architektonicky zajímavou budovu fary. Poslední etapa záchranného archeologického výzkumu bude ukončena v pátek 7. 4. 2000.

Území této části Smíchova tvořily až do nástupu industriální éry ( polovina 19. století) především předměstské zahrady, sady a vinice s příslušnými usedlostmi, či menšími zahradními domky. Pod téměř 2 metry vyrovnávacích navážek z přelomu století odhalil výzkum "zakonzervovaný” povrch ohrazené zahrady náležející k barokní usedlosti či letohrádku Portheimka, někdejšímu předměstskému sídlu slavné stavitelské rodiny Dienzenhoferů. Několika sídelním horizontům zjištěným v prostoru zmíněné zahrady dominovaly zejména kůlová stavba úctyhodných rozměrů, dřevěný vodovod z 18. století a dvě řady pravidelně rozmístěných zahloubených objektů nejasného určení. Zlomky keramiky nacházené v objektech doplnily též nálezy drobných mincí a vzácného barokního medailonu. Středověké sídlištní aktivity doložené na lokalitě nálezy většího množství typické keramiky 12. - 13. století v druhotné pozici se však neporošuné nedochovaly. Byly zejména v baroku zničeny výstavbou zahradní architektury. Středověké nálezy však získávají na významu především v souvislosti s existencí dosud přesně nelokalizované avšak historickými prameny doložené předlokační osady Újezd existující na katastru pozdějšího Smíchova právě ve 12. - 13. století.
 
Mgr. Petr Juřina - PhDr. Michal Bureš
praha[at]archaia[dot]cz