Záchranný archeologický výzkum mezi ulicemi Záběhlická a K prádelně v Praze 10

Archeologický výzkum na ploše určené k výstavbě bytových domů provádějí již od poloviny února 2001 archeologové společnosti Archaia Praha. Na základě zjišťovacího výzkumu, provedeného na lokalitě již v roce 1997, byly vytypovány dvě plochy, které nyní archeologové detailně zkoumají.

D Předmětem jejich zájmu jsou pozůstatky velkého a bohatého sídliště z mladší doby bronzové a relikty pozdně středověkého a novověkého domu z 15. - 1. poloviny 19. století. ům, jehož pozůstatky archeologové zkoumají, stál již v 15. století a vznikl možná ještě o něco dříve. Pozdně středověký dům měl ve své přední části zahloubený sklep s kamennými zdmi. Nad ním se zdvihala patrně dřevěná - roubená, hlínou omazaná konstrukce vlastní stavby. Někdy na přelomu 15. a 16. století dům shořel. Na jeho pozůstatcích byla vybudována stavba, zachycená ještě na mapě stabilního katastru z 1. poloviny 19. století.
Ze zásypu sklepa starší fáze stavby i z dalších míst jejího interiéru pochází početná kolekce zlomků keramických nádob a pozdně gotických kamnových kachlů. Našlo se i několik novověkých stříbrných i měděných mincí. Na bývalém dvoře se podařilo dokumentovat několik úrovní dláždění dvora. Zajímavé nálezy pocházejí také z kulturních vrstev, které se dochovaly na místě původního pravěkého sídliště knovízské kultury z mladší doby bronzové (cca 1250 - 900 před Kristem).
Dosud bylo nalezeno několik tisíc zlomků keramických nádob, množství zvířecích kostí, několik brousků a také vzácné nálezy z bronzu - jehlici z bohatě zdobenou hlavicí a šídlo.
V závěru výkumu v květnu 2001 se podařilo, kromě zásobních jam z doby bronzové (cca 900 před Kristem), odkrýt i unikátní kostrový hrob kultury zvoncovitých pohárů (cca 1300 před Kristem) a výjimečně dobře dochované pozůstatky konstrukce sklepa středověkého vesnického domu z doby kolem roku 1500. Vysokou životní úroveň obyvatel Záběhlic již v této době dokládají pozdně středověké, reliéfně zdobené kamnové kachle, na kterých můžeme vidět motivy ukřižování Krista, rytířské souboje či heraldické náměty.
 
Mgr. Michal Ernée, vedoucí výzkumu
praha[at]archaia[dot]cz